Blog

DOĞRU KİŞİYLE Mİ BİRLİKTESİNİZ ??

Hiç merak ettiniz mi neden bazı insanlara ilgi duyuyorsunuz? Neden bir kişiye karşı güçlü bir çekim hissederken başka birisi hiç çekici gelmiyor?

 

 İster ciddi bir ilişki içinde olun, isterse aşkı arayan birisi olun, koçluk çalışması ile  bundan sonra ilişkilere bakışınızı değiştirebilirsiniz. Ona neden ilgi duyduğunuzu görebilmek, ilişkinizi kendinize göre özelleştirmek isterseniz, profesyonel bir bakış açısı yakalamak size büyük fayda sağlar.

 

Bu egzersiz ve seanslar  esasen, içinizde derinlerde yer alan ilişki konusundaki bilinçsiz kalıplardan kurtulmanıza yardımcı olur. İlişkideki en değerli şeyi görmenize yardımcı olarak, bu değerleri bilinçli bir şekilde beslemenizi sağlar. Ayrıca istediğiniz aşkı almanızı engel olan bilinçsizce sergilediğiniz şartlandırılmış davranış kalıplarını göstererek, bu durumun tekrarlanmasından kaçınmanızı sağlar.

 

Dünyanın, kendimizin ve aşkın ne olduğunu çocukken bizi büyütenlerden öğreniriz. Sonuç olarak, anne-babamızın hem olumlu hem de olumsuz özelliklerini yansıtan insanlara çekici gelmeye başlarız. Çünkü sağlıklı olmasa bile, bilindik bir şeyin güvenli olduğunu düşünürüz.

 

Çocukluğumuzda hiç birimizin olumsuz deneyimlere bağışıklığı yoktu. Ailelerimizin ihtiyacımız olan her an ihtiyaç duyduğumuz şekillerde yanımızda olması mümkün değil. Hepimizde hayal kırıklığı, fark edilmeme ya da kırgınlıkların duygusal veya fiziksel yaraları vardır. Koçluk çalışmaları, bunlardan herhangi birinin yanlış yapılması hakkında değil, mevcut ilişkilerinizde eski yaraları tekrar yaşamamanız için size bir fırsat sunuyor. Açıkçası, hiçbirimiz bilinçli olarak anne-babamızın olumsuz özelliklerini yansıtan bir eş seçmeyecektir. Mantıksal olarak sağlıklı, tatmin edici ilişkiler içinde olmak isteriz.

 

Bununla birlikte, anne-babamızın olumsuz özelliklerini de yansıtan bir eşi çekerek, eşlerimiz bizi terbiye etme ve gençlikte özlemini çektiğimiz şefkat ve sevgiyi sunarak eski yaralarımızı iyileştirme fırsatı veriyor.

 

Bu yaralar içimizde durağan bir şekilde bekliyor ancak, eşlerimiz bunların dışa vurumunu sağlayan mükemmel bir araç oluyorlar, fark ettiniz mi? Bu çalışmalar, hiçbir değişiklik yapılmayacağı durumlarda bizi ‘bu şekilde hissettirdiklerini’ düşünerek kabahati kabullenmek yerine, yaralarınızın ne olduğu konusunda farkındalık kazandırarak bunları ötelemeye başlamanıza yardımcı olacaktır. İlişkilerinizde daha fazla zarafet ve özgürlük hissedeceksiniz, çünkü bunu içinizde de bitirdiğinizden dolayı artık bilinçsizce aynı kavgayı vermek zorunda kalmayacaksınız.

 

Tetikleyiciler genellikle ilişkinin ‘balayı aşaması’ bittiğinde ortaya çıkmaya başlarlar. Bu durumda çoğu kişi ya cezbettiği kişilerde bir şeylerin yanlış olduğunu düşünerek ilişkilerini ve flörtlerini bitirmekte veya ilişkiye devam etmekte fakat eşlerini suçlamaktadırlar.

 

İlişkilerde kavgalar olur. Sorun bunlar değil. Önemli olan, kavgayı nasıl yürüttüğümüz veya, bununla başa çıkıp çıkamadığımız. Onlardan dolayı birlikte güçlenmek için bu zorlu durumları kullanabilirsiniz.

 

Biyoloji akıllıdır ve bir planı vardır. Başlangıçta serotonin ve dopamin gibi hormon kokteyliyle bizi sarhoş eder, esasen böylece ilgimizi çeker ve bağlanırız. Bu “sağ gösterip sol vurmak” gibi bir şey, çünkü bu durumda iyileşmeyi bekleyen yaralar ortaya çıkar.

 

Bunlar kötü değil ancak, neler olup bittiği ve bunu zarif ve etkili bir şekilde geçirecek araçlar hakkında farkındalık yaratmak faydalı olacaktır. Farkındalığınız veya bu araçlarınız yoksa, bilinçsizce birbirinizi incitebilirsiniz. Ancak, iyi donanımlı ve açık iseniz, birbirinizin gelişmesi ve iyileşmesi konusunda yardımcı olabilir ve sonuçta daha kolay bir deneyim yaşarsınız. İyileşme aşamasının büyük kısmı işlendikten sonra, ilişkileriniz daha çok kutlama ve aşka dönüşür.

 

Yine de, iyileşmek ve bu kalıplardan kurtulmak maksadıyla içsel çalışmalarınızı yapmak için romantik bir ilişkide olmanıza gerek yok. Eğer bir eşiniz yoksa ve tamamen farklı bir düzeyde ilişki hayal ediyorsanız da  bunu yapabilirsiniz, çünkü zaten içinizde iyileştirdiğinizden, artık başka birisiyle çözmenize gerek olmayacaktır.

 

Bir ilişkiniz varsa ve eşiniz bu tür bir şey yapmak istemiyorsa, siz bunu kendi başınıza da yapabilirsiniz ve bunlar sergilediğiniz oyunun dinamiğini değiştirecektir. Danstaki bir kişi adımlarını değiştirirse, dans da değişir. Eğer bu şekilde olursa, ya aynı kavgaların olmadığını göreceksiniz ya da sizi daha önceleri rahatsız eden şeyleri yaptıklarında artık harekete geçmeyeceksiniz. Bu bir özgürlük ve şanslısın ki bu senin elinde!

 

Tek veya çift olarak bu işi yaptığınızda, içinizde iyileşmeyi bekleyen şeylerin farkına vararak güçlü bir motivasyon hissedeceksiniz. Bunlarla nasıl başa çıkacağınız ile gelişme ve iyileşmeniz için bunları nasıl kullanacağınızı öğreneceksiniz. Farkındalık, ilişkiler konusunda daha bilinçli olmanızı destekleyen ilk adımdır.

 

Bu kalıpları gördüğünüzden, kendinize merhamet etmenize yardımcı olacaktır. Bugün hayatınızda görünen kalıpların temalarının farkına vardığınızda, seçiminizi farklı şekilde yapabilmek ve en çok arzuladığınız şekilde bağlanabilmek maksadıyla, bu egzersiz bunlar hakkında bilinçli bir farkındalık kazanma fırsattır. Eski usullerle ilgili yanlış veya kötü bir şey yok, sadece gerçekten sizin işinize yarayıp yaramayacaklarını görmeniz için zaman ve enerjinizi harcamanıza değer. Yaramıyorlarsa, bunları değiştirme ve güncelleme şansınız var.

 

Böylece, yanınızdaki kişi de sizdeki iyileşmeyi bekleyen aynı kalıpları size yansıtacağından, “doğru olmayan” kişiyle birlikte olamayacağınızın farkına varırsınız. Ya bunlarla başa çıkabilirsiniz ya da aynı kalıpları başka birisiyle halletmek için bekleyebilirsiniz.

 

Açıkçası, kötü bir ilişkiye devam etmenizi söylemiyorum ve bu ilişkiyi bitirmeniz veya devam etmeniz için tavsiyede bulunmuyorum. Tek söylediğim, içinizdeki tetikleyicilerin yüzde yüzü sizin ve onları değiştirebileceğiniz tek yerin burası olması iyi bir haber.

 

Ve eğer bir eşiniz yoksa, tüm ilişkiler sizin bir aynanız olduğundan hala mükemmel bir eşiniz var demektir ve görünüşe göre hayat sizi kendinizle bırakarak bunu daha net görmenizi sağlayacaktır. Gücünüz tekrar yerine gelmeye başlar ve başkalarının size görünmesini istediğiniz şekilde kendinize görünürsünüz. Bunu gördüğünüzde büyük bir ödüle kavuşursunuz. Herkes kendimizi nasıl daha fazla sevebileceğimizi gösteren bir aynadır.

 

Kalbinizi açık tutabilmek, ilişkinizde derin bağlılık ve kolaylaşma yaşayabilmek için bu kalıpların değiştirilmesinde büyük fayda  görebilirsiniz…

Yorumlar (0)