Blog

PARTNERİNİZİN , HAYALİNİZDEKİ HALİ İLE Mİ İLİŞKİ İÇİNDESİNİZ ??

Partneriniz hakkında hoşunuza gitmeyen bazı şeyleri “düzeltebileceğinizi” düşünerek mi ilişkinize başladınız? Kendinizi, partnerinizin potansiyel halini görmekten alıkoyamıyor ve gerçekte o kişiyi özlüyor musunuz? Potansiyellerini yaşamadıklarını mı hissediyorsunuz ya da onları kafanızdaki ideal halleriyle mi karşılaştırıyorsunuz?

Bunlar gerçekten ilişkiler adına zehirleyici olabilir ve konuştuğum kişilerin  çoğunun bunu gündeme getirdiğini fark ettim, bu yüzden göz önünde bulundurmanız gereken bazı fikirleri paylaşmayı düşündüm:

İnsanlar genellikle onları tam olarak oldukları gibi kabul etmediğinizde hissedebilirler. Öte yandan, kim olduğunuzu tam olarak kabul eden biri ile birlikte olmak, karşılıklı olarak size sunulan en iyileştirici ve en mutluluk verici  şeylerden biridir.

Zihinlerimizin şöyle söylediğini duyar gibiyiz: “Ama eğer onları oldukları gibi kabul edersem o zaman asla değişmezler.” Ancak benim düşündüğüm şey ise tam tersi. Olmalarını istediğimiz bir görüntü ile değil de gerçekte olduğumuz kişiyle ilişki kurarken daha derin ve daha tatminkar  bir ilişki deneyimi söz konusudur. Öncelikle bu kabulden yola çıkarak ilişkilerimizde daha etkili değişiklikler yapabiliriz (eğer hala değişim istiyorsak), çünkü kendi içimizde tarafsızız ve bir bütün olarak hareket ediyoruz. Aynı şey partnerimiz için de geçerli.

İlişkinizde sizin için işe yarayacak ve yaramayacak şeyler olacaktır. Bir paspas olmanızı ve sizin için doğru olanları görmezden gelmenizi tabii ki  önermiyorum. Aslında daha başarılı ve tatmin edici olabilecek farklı bir yaklaşım öneriyorum ….

Ya partnerinizi her ikiniz için de her şeyi şu anda olduğu gibi tam olarak kabul ederek karşılayabilseydiniz? Onları, kendinizi ve ilişkinizin durumunu tam olarak olduğu gibi kabul ederek paylaşmak istediğiniz şeylerin olup olmadığını gözden geçirin.

Kabul ediyormuş gibi davranın demiyorum çünkü bu da hissedilir ve gerçek bir çare sunmaz. Kabul edin. Gerçekten tanımak için alçak gönüllülüğümüzden çıkan bir kabulden bahsediyorum, yoksa değiştiklerinde daha iyi olacağınızı  bilmiyoruz. Bu düşünceler, partnerinizi kendinize bir ayna yapıp bu durumun içinizde hangi çözülmemiş meseleye işaret ettiğini görmekle ilişki sayesinde bir öğretmen gibi kendinizi tanımanız için bir olanaktır. Hangi tarafınızı tam olarak kabul etmiyorsunuz? Reddettiğiniz, bastırdığınız veya sahip olmadığınız bir tarafınız var mı?

Partnerimizi başkalaştırmaya çalıştığımız sürece, olmasını istediğimiz şekilde görünen, ancak sürekli olarak hayal kırıklığına uğratan ve hiçbir zaman gerçekten birlikte olamayacağımız birinin görüntüsü ile ilişki içinde oluruz.

Peki bir an için partnerinizi tam ve sahici bir kabulle görseniz? Böyle bir çaba içerisinde olduğunuzu göstermeden, kafanızdaki onları görme şeklinizi değiştirdiğinizde onlarda neler olacağını görmeye çalışın. Onları değiştirme yollarını araştırmak yerine onlar hakkında bildiklerinizi bir kenara bırakarak kim olduklarını keşfetmeye çalışın, sanki o an daha yeni tanışmıssınız gibi. Sürekli bir keşif, bir merak içinde kalmaya çalışın…

Onlarla şu an oldukları gibi dolu dolu ve samimi olarak birlikte olmak nasıl bir şey? Nelerin olacağını görmeye çalışın… Farkedin, farkettirin …

Yorumlar (0)